• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/EgitimRehberi?fref=ts
  • https://twitter.com/egitim_rehberi
  

Zait YANAR

      Zait YANAR

      İnsanlığı keşfedelim İzin verirseniz bu yazıma bir hatırlatmayla başlamak istiyorum. Hepinizin de bildiği gibi, 2011 Haziranında Yurdumuzu ziyaret eden Google'ın eski CEO'su ve yeni icra kurulu başkanı Eric Schmidt, kendisine de onursal doktora ünvanının verildiği Pennsylvania Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde bir konuşma yaptı. Konuşmasında özetle şöyle dedi: “Sevgili gençler, lütfen cep telefonlarınızı ve bilgisayarlarınızı kapatın. Çünkü siz insansınız. İnsanlığı keşfedin ve gerçek hayatla ilgilenin! Yarın büyüyünce, çocuklarınızın ya da torunlarınızın başını okşamakla duyacağınız hazzı, size hiçbir bilişim teknolojisinin ürünü yaşatmayacaktır.”   Eric Schmidt, bunları durduğu yerde neden söyleme ihtiyacı duydu?

Değişimin çok hızlı olduğu çağımızda, yeryüzündeki canlı-cansız tüm varlıklar, değişimden payına düşeni fazlasıyla almaktadır. Ama bizi ilgilendiren yazımızın konusu olan genelde canlılar, özelde geleceğimizin teminatı sevgili yavrularımız.

Doğaya bırakılan odun ya da taş parçasını düşünelim. Korunmadığı sürece kısa sürede ne kadar değiştiğini gözle yapacağımız gözlem sonucu fark edebiliriz. Yağan yağmur farklı, kar farklı, rüzgâr farklı, güneş/sıcaklık farklı etkileyecektir.

 Dünyaya geldiği andan itibaren korunmaya en çok ihtiyacı olan insan yavrusunun yani sevgili çocuklarımızın da değişen çevresel faktörler olarak da söyleyebileceğimiz milyarlarca uyaranlarla (cadde ve sokaklarda, mağazaların vitrinlerde gördüğümüz her şey) karşı karşıya gelmektedir. Korunmaya tüm canlılardan daha fazla ihtiyacı olan insan yavrusunun bu uyaran bombardımanına karşı korunup, kollanmaya günümüzde her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır.

Uyaran bombardımanıyla (aslında kirlilik de diyebiliriz) karşı karşıya kalan birey/ çocuk, bu uyaranlar içinden kendi ihtiyaçlarının neler olduğunun ayırımına varamayacak bir durumla karşı karşıya kalmaktadır. Birey/çocuk bu durumda kendisi için nelerin yararlı, nelerin zararlı olduğunu tam olarak belirleyememektedir. İşte bu noktada Eric Schmidt’in yapmış olduğu konuşma geliyor aklımıza. Bilinçaltına seslenen/hitap eden tüketim çılgınlığı reklamların da katkısıyla gündelik yaşamımızın her zaman/her an vazgeçilmesiymiş gibi sunulan cep telefonları/bilgisayarlar internetinde katkısıyla, insanı, insandan her geçen gün daha da uzaklaştırmakta ve yalnızlaştırmaktadır. Aslında bu ikiliye televizyonları da koymak gerektiğini düşünüyorum.

Lütfen, çep telefonlarımızın, bilgisayarlarımızın ve televizyonlarımızın bizi kullanmasına izin vermeyelim. Biz onları, bize gerektiği zaman, gereksindiğimiz kadar kullanalım.

İnsanlığı, doğayı ve evreni keşfedelim, keşfetmeye devam edelim…

 

 

*Çiğli Milli Eğitim Şube Müdürü

Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 38° 26°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.75905.7821
Euro6.54306.5692